Zaczynamy walkę o medale Canal+ Online IMP. Na początek Grudziądz. Dzika karta dla Krakowiaka.

Rywalizacja o medale Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu od tego roku toczyć się będzie w nowej formule. Sponsorem tytularnym imprezy został Canal+ Online, a najlepszych żużlowców w kraju wyłoni cykl trzech turniejów finałowych. Pierwszy z nich już 9 lipca o godzinie 19.00 w Grudziądzu. Kolejne – 15 sierpnia w Krośnie oraz 5 września w Rzeszowie. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski). Honorowy patronat nad cyklem objął europoseł Ryszard Czarnecki.

Sezon 2022 będzie wyjątkowy, jeśli chodzi o wyłanianie Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu. Zamiast finałów jednodniowych, o podziale medali zadecydują trzy turnieje i suma zgromadzonych w nich punktów. Do zgarnięcia będzie też dodatkowy bonus w postaci punktu dodatkowego za największą liczbę „trójek” danego dnia.

Zmiana ma na celu uatrakcyjnienie sposobu wyłaniania krajowego czempiona, kibice też dłużej będą żyli tą rywalizacją. Finały zaplanowaliśmy na lipiec, sierpień i wrzesień, w tym roku złożyło się tak, że gospodarzami są kluby z trzech poziomów rozgrywkowych. Jestem pewien, że czeka nas ciekawa rywalizacja, a nowa formuła przypadnie wszystkim do gustu

podkreślił Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

W Grudziądzu dziką kartę otrzyma zawodnik miejscowego klubu Zooleszcz GKM – Norbert Krakowiak. Ten niespełna 23-letni żużlowiec, były drużynowy mistrz świata i Europy juniorów, wygrał w tym sezonie 11 spośród swoich 44 wyścigów w PGE Ekstralidze i ze średnią 1,532 zajmuje obecnie 35. miejsce na liście klasyfikacyjnej. Jest silnym punktem swojego zespołu, a występ podczas pierwszego z trzech finałów będzie dla niego debiutem w imprezie tej rangi. Z pewnością na grudziądzkim torze stać go na bardzo wiele, co udowodnił chociażby podczas ostatniego występu ligowego przy Hallera 4, gdy wywalczył dla swojej drużyny aż 17 punktów.

Ogromnie się cieszę z tego wyróżnienia, to dla mnie naprawdę wielka sprawa – powiedział Krakowiak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Grudziądzu. – Do zawodów podejdę na luzie i postaram się po prostu pokazać z jak najlepszej strony. Z pewnością znajomość toru będzie jakimś atutem, ale też stawka rywali najmocniejsza z możliwych

dodał zawodnik Zooleszcz GKM.

W gronie stałych uczestników mamy aż 6 byłych mistrzów kraju. Najwięcej tytułów wywalczył Janusz Kołodziej, który ma w dorobku aż cztery złote medale. Dwa razy na najwyższym podium stawał Maciej Janowski, a po razie Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik.

Czeka nas niewątpliwie wielkie sportowe widowisko i cieszę się bardzo, że Grudziądz został wyróżniony w ten sposób, bo impreza tej rangi zawita do nas po raz pierwszy w historii. Już dziś zapraszam wszystkich miłośników sportu żużlowego na nasz stadion w dniu 9 lipca

powiedział Maciej Glamowski, prezydent miasta Grudziądza

Niekwestionowanym liderem tabeli wszech czasów pozostaje Tomasz Gollob, który ma w dorobku aż 8 złotych medali. O trzy mniej wywalczył drugi w tej klasyfikacji Zenon Plech. Trzeci jest Andrzej Wyglenda, czwarty Kołodziej, a piąty Florian Kapała. Wszyscy wygrywali rywalizację o Indywidualne Mistrzostwo Polski czterokrotnie.

Poniżej przedstawiamy pełną listę żużlowców, którzy powalczą o tytuł Canal+ Online IMP w sezonie 2022 oraz ich indywidualne numery startowe, które będą widniały na plastronach. Rozlosowano też numery porządkowe, umożliwiające przypisanie pól startowych, na pierwszy turniej w Grudziądzu.

Lista startowa Canal+ Online IMP – Finał 1 – Grudziądz

1. Norbert Krakowiak (Zooleszcz GKM Grudziądz) – #16 – dzika karta
2. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) – #71
3. Jakub Miśkowiak (zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #515
4. Tobiasz Musielak (Wilki Krosno) – #100
5. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik) – #29
6. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) – #95
7. Przemysław Pawlicki (Zooleszcz GKM Grudziądz) – #59
8. Kacper Woryna (zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #223
9. Bartosz Smektała (zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #115
10. Paweł Przedpełski (for Nature Solutions Apator Toruń) – #323
11. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) – #333
12. Dominik Kubera (Motor Lublin) – #415
13. Jakub Jamróg (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – #31
14. Krzysztof Kasprzak (Zooleszcz GKM Grudziądz) – #187
15. Patryk Dudek (for Nature Solutions Apator Toruń) – #692
16. Jarosław Hampel (Motor Lublin) – #33

Rezerwowi cyklu Canal+ Online IMP:

17. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) – #842
18. Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra) – #277