Najlepsi z najlepszych w bogatej historii Canal+ Online Indywidualnych Mistrzostw Polski

Krajowy czempionat to wiele lat bogatych w tradycję. Indywidualnego mistrza naszego kraju wyłania się bowiem z małymi przerwami od przeszło kilkudziesięciu lat! W tej trwającej przez lata rywalizacji na podium mistrzostw stawało wielu naprawdę utytułowanych zawodników, którzy swoje sukcesy świętowali również na arenie międzynarodowej. Jednak przez te wszystkie lata, którego z nich możemy nazwać najlepszego z najlepszych?

Tabelę wszechczasów Canal + Online Indywidualnych Mistrzostw Polski otwiera oczywiście nikt inny jak Tomasz Gollob. Urodzony w Bydgoszczy zawodnik swoją historię z tą imprezą rozpoczął już w wieku osiemnastu lat. W 1989 roku wielki finał rywalizacji o najlepszego polskiego żużlowca odbywał się na torze w Lesznie. Wchodzący dopiero w dorosły speedway Gollob już w swoim pierwszym finale Indywidualnych Mistrzostw Polski spisał się fenomenalnie. Bydgoszczanin zapisał w swoim dorobku dwanaście „oczek”, które pozwoliły mu sięgnąć po brązowy krążek. Swój sukces z 1989 roku Gollob powtórzył co ciekawe już w kolejnym sezonie. Tym razem finał odbył się w Lublinie. Na pierwszy upragniony złoty medal nie trzeba było czekać długo, wydarzyło się to już 6 września 1992. Bydgoszczanin tamtego dnia w finalnym rozrachunku w swoich pięciu biegach stracił tylko jedno „oczko” pewnie zdobywając mistrzowski tytuł. Gollob dokonał na w tamtych latach czegoś, co ciężko porównać z jakimkolwiek zawodnikiem w całej historii. Wychowanek bydgoskiej Polonii sięgnął po trzy medale Indywidualnych Mistrzostw Polski, w tym oczywiście jeden złoty, cały czas będąc dopiero juniorem!

Z mistrzowskiego tronu Gollob nie schodził przez cztery kolejne sezony! Tytuł Indywidualnego Mistrza Polski oddał on Sławomirowi Drabikowi dopiero w 1996 roku, sam kończąc rywalizację odbywającą się w Warszawie na czwartej lokacie. W latach 1997-2003 Gollob znów nie schodził ze stawki podium krajowego czempionatu zdobywając jeden brązowy, trzy srebrne oraz dwa złote medale mistrzostw. Skład czołowej trójki zawodników bydgoszczanin opuścił w 2004 roku. Wtedy już jako jeździec tarnowskiej Unii Gollob zaliczył defekt w swoim pierwszym starcie, który ostatecznie przekreślił jego marzenia o przedłużeniu medalowej passy. Finał na torze w Częstochowie okazał się być jednak jedynie wypadkiem przy pracy. Potwierdzeniem tego były kolejne trzy finały, w których w każdym Gollob stawał na podium. Do swojego bogatego dorobku medalowego utytułowany zawodnik dorzucił tym razem jeden złoty oraz dwa srebrne krążki. Swój ostatni występ oraz medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Gollob zaliczył w 2009 roku. W finale odbywającym się na świeżo wybudowanej toruńskiej Motoarenie, wychowanek klubu z Bydgoszczy zdobył trzynaście punktów, które wystarczyły na zdobycie przez niego ósmego tytułu mistrzowskiego.

Tomasz Gollob po dziś dzień jest wzorem dla wielu również i wciąż aktualnych zawodników. Indywidualny Mistrz Świata z 2010 roku to mocny lider rankingu wszechczasów pod względem zdobytych medali IMP i nic nie wskazuje na to, aby taki stan rzeczy miałby się w najbliższych latach zmienić. Bydgoski zawodnik na swoim koncie zgromadził ich łącznie szesnaście. W ten skład wchodzi: osiem krążków kruszcu złotego, pięć srebrnego oraz trzy brązowego.

Na drugiej lokacie w tej klasyfikacji plasuje się Janusz Kołodziej. Wychowanek tarnowskiej Unii swój pierwszy złoty krążek Indywidualnych Mistrzostw Polski sięgnął w 2005 roku. W finale odbywającym się na jego macierzystym owalu w Tarnowie popularny „Koldi” zakończył z czystym kompletem piętnastu „oczek”. Kolejny raz na podium IMP Kołodziej stanął w 2009 roku, kończąc finał na nowo oddanej Motoarenie z brązowym krążkiem. Jeszcze lepiej zakończył się dla niego rywalizacja rok później. Wtedy to Kołodziej po biegu dodatkowym z Krzysztofem Kasprzakiem drugi raz sięgnął po mistrzowski tytuł po raz drugi. Swój wyczyn z 2005 roku tarnowianin powtórzył w 2013 roku sięgając trzeci raz zostając Indywidualnym Mistrzem Polski, drugi raz triumfując na torze w Tarnowie. Kołodziej swój medalowy dorobek powiększył w kolejnych latach o dwa brązowe krążki; pierwszy zdobyty w 2014 roku, drugi cztery lata później. W 2019 roku po zaciętym boju na torze w Lesznie, Kołodziej sięgnął po jak na ten moment swój ostatni, czwarty tytuł mistrzowski. Swój medalowy dorobek tarnowianin powiększył tuż przed rokiem. Kołodziej był trzeci w zeszłorocznym finale Canal + Online Indywidualnych Mistrzostw Polski, przegrywając w biegu finałowym z Bartoszem Zmarzlikiem oraz Maciejem Janowskim. Czy aktualny zawodnik Fogo Unii Leszno pokusi się o kolejny krążek już w tym roku? Druga runda cyklu Canal + Online Indywidualnych Mistrzostw Polski odbędzie się już 15 sierpnia!