Miesiąc do IMP Challenge!

Stadion pilskiej Polonii będzie areną zmagań finału kwalifikacji do tegorocznego cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Z awansu będzie mogła się cieszyć czołowa ósemka zawodów, które zostaną rozegrane już za miesiąc.

Obiekt, na którym zawodnikom przyjdzie rywalizować powstał jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej, bo w latach 1927-1928. Aktualnie Asta Arena jest używana przez zarówno pilskich żużlowców, jak i piłkarzy. Długość toru na mogącym docelowo pomieścić 12 000 widzów obiekcie wynosi 348,8 metrów, a jego szerokość na prostych oraz łukach wynosi kolejno 10 i 15 metrów. Aktualnie stadion przechodzi drugą z trzech faz gruntownego remontu. Na tym etapie rewitalizacji doczeka się trybuna naprzeciwko startu.

Żużel w Pile posiada bogatą tradycję. Tutejszy zespół w rozgrywkach ligowych startuje z przerwami od 1956 roku. Najlepszy okres Polonia przeżywała w latach 90. Wtedy to zespół z Wielkopolski pięć razy stawał na podium Drużynowych Mistrzostw Polski. Największym sukcesem był tytuł mistrzowski w 1999 roku, który po dziś dzień pozostaje jedynym w klubowej historii.

Finały IMP gościły w Pile dwa razy. Po raz pierwszy odbył się on w 2000 roku i zakończył się triumfem Jacka Golloba, który wówczas bronił barw miejscowego klubu. Srebrny medal zdobył Jarosław Hampel. Dla 18-letniego wychowanka Polonii był to pierwszy medal IMP w karierze. Najniższy stopień podium po raz drugi z rzędu przypadł Jackowi Krzyżaniakowi.

Na kolejny finał Piła musiała czekać aż 23 lata. 16 lipca odbyła się tam druga runda IMP 2023. Po fascynującym widowisku triumfował Bartosz Zmarzlik. Tuż za nim w biegu finałowym linię mety przekroczył Maciej Janowski, natomiast trzecie miejsce zajął Patryk Dudek.